Гримчак загримів…

                                                                                                             Для перемоги над корупцією потрібно

                                                                                                            не шкодувати саджати у в'язницю

                                                                                                            друзів і родичів, що провинилися.

                                                                                                                                                Лі Кван Ю, перший

                                                                                                               Прем'єр-міністр Республіки Сінгапур,

                                                                                                                           один із творців сінгапурського                  

                                                                                                                                           «економічного дива».

 

   Таки загримів через шахрайство й корупцію (про них я писав і раніше у моїх матеріалах «Кому в Україні весело живеться, або Хто плює на законодавство про боротьбу з корупцією… Частина 5», «Корупція – наш рулєвой? Кого і як треба люструвати…», «Або незалежність, або олігархи!», «Горбатого могила виправить? Щодо візитів в Україну Джорджа Буша і Джозефа Байдена», «Ні розуму, ні совісті?», «Чорна бухгалтерія» реґіоналів як чорна мітка… Тільки чия?» та «6Д + 3П, або Що необхідно Україні для успіху», але вони й далі існують попри обіцянку Зе у своїй передвиборчій програмі кандидата на пост Президента України, що буде «нульова толерантність до корупції на всіх рівнях. Підозрюваний у корупції не вийде під заставу. Засуджений за корупцію отримає конфіскацію майна і довічну заборону обіймати державні посади», але цього, до прикрого, немає, як свідчать наведені нижче посилання на відповідні мої праці, та повинно ж бути!) і нічого не вдієш, а як загримів, читаємо далі (хоча ця тема й випадає із нинішнього контексту Великої Вітчизняної війни України за своє національне визволення від рашистсько-нацистського поневолення, котре прагне здійснити РоSSія, розпочавши після окупації українських Криму та ОРДЛО, де від весни 2014 року йшли бойові дії й були убиті руССкімі окупантамі близько 15 тисяч українських жителів, вже нову повномасштабну імперсько-загарбницьку збройну агресію на українську землю, про що йдеться в моїх аналітично-дослідницьких роботах «РоССія, Путін і «руССкій мір», ПНХ та здохніть уже нарешті!», «Миротворець» РоSSія  повинна зникнути з карти світу, або РоSSійскій Райх має бути зруйнований! Смерть роSSійскім/руССкім агрєSSорам-окупантам!», «Українським воїнам, українському війську, ЗСУ – слава!», «Все для фронту, все для перемоги України над націонал-шовіністичною (нацистською) РоССієй!», «Не пройшло й 8 років війни України з РоССієй…», «Пояснення без пояснення…» і «ССО ЗСУ – від моєї пропозиції до початку створення пройшло 15 років. Баггі для українського війська – від моєї пропозиції до волонтерської, не промислової, розробки теж пройшло 15 років чи навіть 21 рік. Це показує наскільки неякісною є влада України!», але вона все одно є актуальною для України, оскільки наше повноправне НАТОвське й ЄСівське членство, чого вимагає Конституція України, котру порушує Зе-влада, як свідчать мої дослідницькі публікації «Зе-ідіот Арахамія, ПНХ!» та «Якщо це дійсно так, як каже Ердоган, то Зе – не тільки ідіот і порушник Конституції України, а й, можливо, з…адник, хоча Кулеба заперечує сказане ним! Тоді хтось один із них двох бреше?!», стане реальним лише за зведення корупції до зовсім маленьких величин, як це є у НАТО та ЄС). Отже…

                                                                                                    1

   Інтернетвидання «Судовий репортер» своєї статтею «Меню на мільйон доларів. Суд провів дебати в справі Гримчака» повідомило: «4 серпня 2019 року, приблизно о 20.00 вийшов зі свого дому разом зі своїм сином… 2006 року народження і зайшов в супермаркет «Фуршет» на Подолі для купівлі продуктів. Додому я повернувся майже через 6 місяців», – такими словами почав свій виступ у дебатах в антикорупційному суді колишній заступник Міністра з питань окупованих територій Юрій Гримчак.

   Того вечора на виході з магазину посадовця чекали правоохоронці. Гримчак віддав все що мав при собі: близько тисячі гривень готівки, телефон, нагородну зброю і пакет з кавуном. «Мені було сказано, що я затриманий у справі про замах на вбивство народного депутата України Тетяни Чорновол (про неї й те, як тоді брехав, відбілюючи бандитський режим Януковича, проти котрого повстав Майдан, як демонструють мої фоторозповідь «Український Євромайдан діє!» та есе «Боротьба і єдність протилежностей…», заявами, що цей замах міг бути провокацією самої Чорновол, нинішній, при Зе, заступник Керівника ОПУ Олег Татаров детально розказує моя праця «Від Януковича – до Зе, або Ось – ще й ще один з результатів того, що дебіли обирають ідіотів!» – Г. М.) і ця справа розслідується з 2014 року… Яке відношення я маю до справи… я так і не зрозумів (виділено Г. М.)… Десь добу я не розумів, на якому світі я знаходжусь», – пригадував Гримчак.

   Тільки в суді він почув, що затриманий у справі щодо хабара, який нібито передав брат дружини (виділено Г. М.). Запобіжний захід посадовцю обирали не в Києві, а в Деснянському суді Чернігова. Це начебто було зроблено, щоб підозрюваний не міг впливати на київських суддів…

   Вперше в засіданні виступив обвинувачений Гримчак, який раніше скористався правом не свідчити щодо себе і показань не давав (виділено Г. М.).

   «На той момент я був дуже відомою, медійною й достатньо впливовою фігурою. Моє затримання стало новиною №1 для всіх ЗМІ. Через пів року Президент Зеленський (його справжнього яскраво показують мої аналітичні матеріали «Зе чи Пе?», «Отаке воно «нове» обличчя нової влади Зе?!», «Зе чи Бо? НаВухоДоносець і Ко!» та «Хто править Україною, або Українці, ви здуріли?!» – Г. М.) у звіті перед народом згадав моє затримання, арешт і перебування в слідчому ізоляторі як успіх його особисто у боротьбі з корупцією (ця «боротьба» Зе змальована в моїх дослідженнях «Чому Зе-команда бреше? Або хто такий Ілюша «Курятник»…», «Не просто ідіоти, а фактично злочинні ідіоти, або Зе-владі пора нагально повертатися в свій клоунський «95 квартал»!» та «Від Литвина до Дейнека, або Куди котиться Державна прикордонна служба України…» – Г. М.). Після всіх звинувачень хрест на політичній кар’єрі можна було ставити однозначно. У перші дні в СІЗО до мене прийшли з пропозицією дати покази проти Луценка (колишнього Генпрокурора – Г. М.) і Порошенка в обмін на якісь політичні преференції», – повідомив суду Гримчак.

                                                                          Виконував «організуючу роль»

   В обвинувальному акті зазначено, що у кінці 2018-го на початку 2019-го Гримчак і Овдієнко познайомилися зі Святненком, періодично отримували від нього консультації з юридичних питань, цікавилися, якими питаннями він займається (виділено Г. М.). Святненко розповів їм, що надає послуги ТОВ «Катран К» щодо отримання дозвільних документів на проект реконструкції «Ринку «Рибалка» у буферній зоні історичного ареалу. Крім того, Святненко готував касаційну скаргу до Верховного Суду в іншій справі.

   За версією обвинувачення, саме у квітні – травні 2019 року в Гримчака виник умисел заволодіти чужими коштами, підбурюючи Святненка і його клієнтів до надання неправомірної вигоди різним посадовцям. Гримчак нібито вступив у змову зі своїм родичем Овдієнком, який ніяких державних посад не обіймав (виділено Г. М.). Саме Овдієнко, за версією обвинувачення, мав конактувати із Святненком і його клієнтами, вести перегвоори, озвучувати грошові суми і отримувати їх.

   Гримчак мав створювати уявлення щодо своєї впливовості і намірів позитивно вирішити питання Святненка. За словами прокурора, виконував «організуючу роль», уникаючих прямих розмов про гроші, які нібито доручено Овдієнку.

   У період з 10 липня по 14 серпня 2019 року Гримчак і Овдієнко, як стверджує прокурор, неодноразово підбурювали Святненка і його напарника Сахна до надання хабарів (виділено Г. М.). Зокрема, для начальника управління культурної спадщини Міністерства культури за посередництва самого Міністра культури Нищука і його заступниці Мазур, Міністра юстиції Петренка.

   Із даних телефонних з’єднань вбачається, що Овдієнко і Сергій Че (фактичний власник «Ринку «Рибалка») спілкувалися з середини червня 2019-го. А Святненко з Овдієнком – щоденно щонайменше з квітня. Але Святненко і Гримчак до кінця липня не зідзвонювалися ні разу (виділено Г. М.).

   Захист Гримчака ставить під сумнів, що допит Сахна 18 липня 2019-го взагалі був. Адвокат Тетяна Матяш співставила інформацію про геолокацію телефона свідка протягом двох годин, що зайняв допит. Із цих даних вбачається, що телефон Сахна не фіксувався на Подолі в будівлі Управління спецрозслідувань ГПУ, а переміщувався іншими районами міста. Спочатку був біля метро «Сирець», а потім у Шевченківському районі Києва. Тільки о 16:55 Сахно фіксується за 100 метрів від приміщення Управління спецрозслідувань.

   Прокурор каже, що це лише припущення захисту, що відповідні базові станції не покривають адресу будівлі на вулиці Борисоглібській.

   У подальшому саме цей перший допит Сахна послужив підставою для негласних слідчих дій щодо Гримчака і Овдієнка (виділено Г. М.).

   Як розповідав у суді Сахно, його викликали в ГПУ у справі про замах на вбивство Тетяни Чорновол і тільки з тої причини, що взимку 2014-го він був на Майдані («всі пішли і я пішов» – так описував він свою участь у революції). На місці чоловік почув, що слідчі вже знають про його спілкування з Гримчаком та Овдієнком. Йому пояснили, що це незаконно і переконали все розповісти. Із протоколу допиту видно, що запитань щодо замаху на Чорновол взагалі не ставили. На допиті в прокуратурі Сахно підтвердив, що на підставі довіреності від 01.07.2019 представляє ТОВ «Катран К». 5 липня він звернувся за допомогою до Святненка, а той, у свою чергу, до Гримчака, який нібито міг використати свої службові повноваження та владний вплив.

   Водночас прокурор у дебатах говорив, що Гримчак ще в квітні-травні вирішив заволодіти коштами і вони з Овдієнком самі запропонували свої послуги Святненку (виділено Г. М.).

   Адвокат посилається на протокол НСРД (негласні слідчі розшукові дії – Г. М.) зустрічі від 23.07.2019, коли, на її думку, Святненко вперше знайомить Гримчака і Сахна. «Овдієнко, Сахно, Святненко входять до кабінету Гримчака. Сахно: «Здравствуйте!». Овдієнко: «Максим, Сергей». Гримчак: «Та уже виделись». Святненко: «Николаевич, приветствую». Гримчак: «А, да-да, знаете». Сахно: «А я только слышал». Овдієнко: «У нас стояла задача: знакомить или не знакомить сегодня. Но завтра Сергей (Сахно – ред.) не может», – написано в протоколі. Адвокат вважає, що ця розмова свідчить, що до 23 липня Сахно з Гримчаком взагалі не бачився (виділено Г. М.).

                                                                              Меню на мільйон доларів

   Прокурор долучив аркуш сезонного меню ресторану, в якому Овдієнко начебто розписав розподіл $1 мільйона неправомірної вигоди. А саме, що $200 тисяч передбачено для Нищука і Петренка, $200 тисяч – для працівників Мінкульту, $50 тисяч поділять між собою Гримчак і Овдієнко (виділено Г. М.), а решта $50 тисяч залишиться Сахну. Другі 500 тисяч доларів мали нібито знаходитися у банківській скриньці з двома ключами: один – в Сахна, інший – у Овдієнка. Після того, як комісія Мінкульту погодить проект по реконструкції «Ринок «Рибалка» Сахно мав віддати другий ключ Овдієнку. Потім 300 тисяч доларів мало піти на надання неправомірної вигоди членам комісії Міністерства культури. Іще 200 тисяч мали залишитись як грошова винагорода Овдієнку і Гримчаку (виділено Г. М.).

   Це меню слідчим видав юрист Сахно під час допиту. Адвокат Гримчака вважає, що це меню не може бути доказом, адже почеркознавча експертиза написів на ньому не проводилась (виділено Г. М.).

   14 серпня 2019-го Сахно передав $450 тисяч Овдієнку за погодження містобудівних перетворень для фірми «Катран К». Детективи вважають, що Гримчак і Овдієнко не мали наміру передавати гроші яким-небудь чиновникам, а хотіли привласнити (виділено Г. М.).

   Паралельно Гримчак і Овдієнко умовляннями і погрозами начебто підбурювали Святненка до передачі $80 тисяч суддям Верховного суду за посередництва заступника Генерального прокурора Анжели Стрижевської та голови Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду Бориса Гулька. За винагороду судді мали б переглянути рішення в цивільній справі за нововиявленими обставинами. Святненку розповідали, що нібито $25 тисяч Стрижевська забере собі, інші $25 тисяч — суддям, $10 тисяч для Гулька і ще по $5 тисяч суддям із колегії, що буде розглядати справу, а те, що залишиться, заберуть Гримчак і Овдієнко (виділено Г. М.).

   8 серпня 2019-го Святненко передав $50 тисяч необізнаному зі злочинним планом знайомому Гримчака на прізвище Гетьман, який відвіз їх Овдієнку. Решту $30 тисяч Овдієнко отримав 14 серпня. Вважається, що ці гроші Овдієнко та Гримчак не мали наміру передавати заступниці Генпрокурора та суддям, а заволоділи ними (виділено Г. М.).

                                                                     «Ты знаешь куда, зачем, кому и как»

   Попри заперечення Гримчаком своєї вини, прокурор вважає, що вона повністю доводиться показаннями свідків, матеріалами НСРД, результатами обшуків, тощо.

   Навіть те, що ні колишня заступниця Генпрокурора Стрижевська, ні голова Касаційного суду Гулько, ні ексміністр культури Нищук не підтвердили корупційних пропозицій і звернення до них Гримчака і Овдієнка з приводу справ Святненка, прокурор все ж тлумачить на користь обвинувачення, як підтвердження обману в намірі передавати хабар. Прокурор зіслався на показання свідка Гетьмана, який по суті виконав функцію кур’єра при доставці частини коштів. Так, Гетьман на допиті у суді сказав, що, на його думку, Гримчак був обізнаний про ці гроші. Якщо більш точно, то Гетьман спілкувався з Овдієнком і погодився виконувати його доручення тільки тому, що він був родичем його доброго друга Гримчака (виділено Г. М.).

   Матеріали НСРД начебто спростовують доводи Гримчака, що він нічого не знав про діяльність Овдієнка. Гримчак зустрічався із Святненком і Сахном 10 і 23 липня 2019-го в себе в кабінеті, де, як вважає прокурор, підтвердив озвучену Овдієнком суму неправомірної вигоди і схему її розподілу. Зокрема, прокурор звертає увагу на репліку Гримчака, що «хотілося би почути відповідь, а то, може, нема чого зустрічатися з баришнею». Також замміністра розповідає, що вони з Овдієнком «пройшли кучу кабінетів і вийшли, практично, на вирішення питання» і додає: «То есть, если мы обо всем договорились, то поехали» (виділено Г. М.). Гримчак запевняє, що питання буде вирішено позитивно незалежно від того, чи він сам залишиться на посаді.

   6 серпня 2019-го Святненко повідомив Гримчака, що квартиру його клієнта оцінили у $80 тисяч і тільки така сума може бути надана як неправомірна вигода, а не $100 тисяч, як говорилося раніше. Гримчак, дотримуючись конспірації, відіслав Святненка до Овдієнка. Пізніше Овдієнко прийшов до Гримчака і сказав: «Первая цифра – 8, к сожалению». Наступного дня Святненко, перебуваючи в кабінеті замміністра, повідомив, що має при собі $10 тисяч і спитав, чи залишати їх. На це Гримчак відповів: «Ты знаешь куда, зачем, кому и как». Під час наступних зустрічей говорив, що по фінансах треба набирати Овдієнка, пояснює, що для таких питань є Овдієнко (виділено Г. М.).

   Родич Овдієнко постійно звітує Гримчаку про хід подій. Зокрема, 1 серпня 2019-го в телефонній розмові Овдієнко розповідає заступнику Міністра про вирішення побажань фірми «Катран К». 7 – 8 серпня інформує Гримчака про організацію та результат зустрічі Святненка і Гетьмана і уточнює, скільки грошей поміняти для Гримчака (виділено Г. М.). Також Овдієнко повідомив Гримчака, що дзвонив «Сергій Морда», тобто Сахно, і сказав, що в нього все добре і пропонував зустрітися 14.08.2019. 9 серпня Овдієнко у кабінеті Гримчака показав останньому копію довідки про наявність коштів на банківському рахунку в Сахна (виділено Г. М.). Також нібито у присутності Гримчака Овдієнко давав вказівки Сахну підготувати гроші до зустрічі з чиновником Мінкульту Єпіфановим і ще повторив всі етапи передачі неправомірної вигоди. Крім того, Гримчак і Овдієнко висловили невдоволення, що Святненко передав $50 тисяч врозсип, а не пачками (виділено Г. М.).

                                         «Єдине, в чому мене можна звинуватити, – це мої родинні зв’язки»

   Гримчак 5,5 місяців провів у СІЗО. За його місцем проживання і роботи провели обшуки, але грошей, переданих Святненком, не знайшли. Йдеться про частину з першого траншу в $50 тисяч, передану через Гетьмана. В Овдієнка знайшли тільки 11,5 тисяч доларів. «Фактично втрачено під час контролю за вчиненням злочину 38,5 тис. доларів. Сума коштів, якими згідно обвинувального акту, Овдієнко та Гримчак заволоділи і розпорядилися», – пояснював у засіданні прокурор Макар. СБУ, якій належали гроші, подала до Гримчака цивільний позов в еквіваленті «загублених» коштів – на близько 1 мільйона гривень.

   За словами адвоката, в матеріалах справи відсутня постанова прокурора про контроль за вчиненням злочину і використанням справжніх грошових коштів. Є тільки квитанція, видана ще у квітні 2019-го, яку захисник не вважає належним фінансовим документом. Потім ці справжні гроші зникли й так і не були відшукані. Адвокат вважає, що за відсутності документів на використання цих грошей в НСРД з Гримчака не можуть стягуватися збитки.

   Після затримання перевірявся майновий стан всієї родини ексзамміністра, були заведені справи щодо неостовірного декларування, які, зрештою, закрили, не зібравши доказів. «У ЗМІ офіційно було повідомлення, що ведуться обшуки в моєму будинку. А я жив, живу і зараз у квартирі 66 кв.м. на п’ять чоловік…», – розповідав Гримчак (виділено Г. М.).

   У дебатах прокурор попросив Гримчаку покарання 10 років позбавлення волі з конфіскацією майна. Саме епізод із шахрайським заволодінням близько пів мільйона доларів став найбільш тяжким і дозволив прокурору говорити про такий значний тюремний строк (виділено Г. М.).

   Адвокат Гримчака Тетяна Матяш говорила про недопустимість доказів і порушення підслідності.

   Гримчака і Овдієнка затримали прокурори ГПУ. З 19 серпня 2019-го справу розслідувало ДБР (що воно таке допоможе розібратися моя праця «Трубі – труба!» – Г. М.), а через два місяці прокурор ГПУ визначив підслідність за НАБУ.

   Дозволи на НСРД отримувались в Чернігівському апеляційному суді. Хоча ніяких доказів впливу Гримчака на суддів Печерського суду так і не надано (виділено Г. М.). Наказом голови Чернігівського апеляційного суду від 09.10.2018 передбачено, що клопотання про проведення НСРД щодо працівників правоохоронних органів і суддів розглядаються виключно головою суду Салаєм. Адвокат вважає, що цей наказ суперечить положенню про автоматизовану систему документообігу суду й унеможливлює об’єктивний і неупереджений розподіл справ між суддями із додержанням принципу випадковості. Захисник Гримчака каже, що всі ухвали на НСРД в цій справі є незаконними (виділено Г. М.). «Прокурор навів якісь уривки фраз, вирвані із контексту, які сказані нібито Гримчаком… Незрозуміло в діалогу з ким вони сказані. Можливо, ці фрази він сказав з дружиною розмовляючи чи з кимось іще. Їх знайти практично неможливо, бо це шматочки фраз… Це не є повні цитати», – сказала його захисник.

   Суду передано копії подяк Святненку від Служби безпеки України за плідну співпрацю. Цю інформацію отримав на адвокатський запит адвокат Євген Шкурідін, який захищає суддю Подільського суду Києва Тетяну Войтенко і голову Баришівського суду Київщини Олександра Лисюка, де заявником є той самий Святненко. Захист Гримчака вважає, що це свідчить про систематичне співробітництво ключового свідка з правоохоронними органами і участь у фальсифікації справ (виділено Г. М.)

   Гримчак стверджує, що Овдієнко не мав утримуватись у СІЗО за станом здоров’я, не міг ходити і до машини швидкої співкамерники носили його на руках.

   30 березня 2021-го суд закрив справу щодо Ігоря Овдієнка у зв’язку з його смертю після тяжкої хвороби.

   «Єдине, в чому мене можна звинуватити, – це мої родинні зв’язки. З Ігорем Овдієнком… Не знаю, які засоби і методи він використовував, вирішуючи свої питання, – запевнив Гримчак. – На жаль, ми не можемо отримати від нього будь-яких пояснень. Він вже нікому нічого не пояснить на цій землі. Був достатньо близькою до мене людиною, рідний брат дружини і чоловік моєї сестри, яка померла дуже молодою. Це була моя найбільша вина і його трагічна вина – родинні зв’язки зі мною, що за це він фактично заплатив своїм життям» (виділено Г. М.).

   Колишній посадовець каже, що обвинувачення викликають в нього огиду: «Ніяких грошей не брав і таких повноважень не делегував (виділено Г. М.)… Святненка бачив в житті 5 – 6 разів. Сахна, може, тричі. Не рахував, це були знайомі Юрія Віталійовича (Луценка? – Г. М.). Воно мені було ніколи в житті не цікаво. Різний рівень спілкування, досвіду».

   Гримчак заявив, що готовий відповідати тільки за себе і свої вчинки, що його вини немає і це була провокація (виділено Г. М.). «Вимагаю від суду і прошу справедливості і правосуддя. Справедливості стосовно себе, а правосуддя стосовно всіх тих людей, які все це організували… Те, що в їх вчинках є склад злочину, думаю, ніхто не сумнівається, я так точно. Деякі кроки ми вже зробили, правда, поки що вони не розслідуються… взагалі не розслідуються. Але життя довге, земля кругла. Я буду стверджувати завжди, що ця справа була сфальсифікована з першої літери, першого допиту (виділено Г. М.)», – сказав він, завершуючи виступ у дебатах (виділено Г. М.)» (18 лютого 2022 року).

   Далі буде...

0 коментарів

Тільки зареєстровані та авторизовані користувачі можуть залишати коментарі.
або Зареєструватися. Увійти за допомогою профілю: Facebook або Вконтакте